Jezioro Solinskie

maj 21, 13 Jezioro Solinskie

Jezioro Solińskie to akwen, który imponuje długością, niezwykle urozmaiconej linii brzegowej dochodzącej do 150km. O jego wielkości może świadczyć także fakt, iż jezioro Solińskie często określane jest mianem „morza bieszczadzkiego” . Jezioro w odnodze Sanu rozlewa się do 27km długości i 16km w odnodze rzeki Solinki. To malowniczo położone jezioro górskie przyciąga wielu wędkarzy i wielbicieli odpoczynku na wodzie.

Po zalewie kursują statki spacerowe z Soliny i statek Tramp z Polańczyka, dzięki którym turyści mogą poznać najciekawsze zakątki akwenu. Tramp jest zdobywcą I Nagrody w konkursie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w kategorii „Niezapomniane Przeżycia”. Statek służył Marynarce Wojennej do 1994 roku. To jedna z najsolidniejszych jednostek pływających na Zalewie Solińskim. Rejsy statkiem w sezonie turystycznym odbywają się od godz. 9.00 do 18.00. Do wyboru są rejsy godzinne lub dwugozinne. Statek płynie odnogą rzeki San obok Wyspy Zajęczej, w kierunku zapory wodnej w Solinie, przepływa obok WZW „JAWOR”, Martwego Lasu i opływa Wyspę Skalistą. Pokonuje dystans 12 km docierając do miejsc, gdzie nie kursują inne statki spacerowe. Podczas rejsu dwugodzinnego statek płynie dodatkowo obok zatoki Victoriniego, Drzewa Wisielca i wpływa do Zatoki Czarnego, pokonując odległość 22 km. Na życzenie grup wycieczkowych trasy mogą być zmieniane i wydłużane.

Niemal każdy z ośrodków wczasowych dysponuje własną przystanią i sprzętem pływającym. Do wypożyczenia są kajaki, łodzie do żeglowania i rowery wodne w Solinie, Myczkowcach, Polańczyku, Jaworze, Teleśnicy Oszwarowej, Chrewcie, Rajskiem, Zawozie i Wołkowyi.

Coraz częściej turyści decydują się na piesze przejście z plecakiem wokół jeziora. Taka wyprawa zajmuje około 6 dni i pozwala na poznanie osobliwości jego otoczenia. Na szczególną uwagę zasługują miejsca okolic Horodka, Rajskiego, Chrewtu, Sokolego, Zatoki Teleśnickiej i Jawora.

Cały obszar Jeziora Solińskiego jest strefą ciszy. Nie wolno na nich używać sprzętu motorowodnego, lecz wyłącznie łodzie pływające pod żaglami lub za pomocą wioseł. Rewelacyjne warunki do żeglowania występują tutaj w czerwcu oraz we wrześniu i w październiku. Zmienne porywiste wiatry pozwalają wówczas pływającym żaglówkami na wykazanie się pełnymi umiejętnościami żeglarskimi. Należy pamiętać, że na całym Zalewie Solińskim obowiązuje zakaz kąpieli „na dziko”. Ukształtowanie dna zbiornika oraz wystające z wody pozostałości po zalanym terenie sprawiają, że zalew ten potrafi być zdradliwy.

Jezioro poza tym charakteryzuje się wyjątkowo dużymi wahaniami poziomu wody. Różnice osiągają nawet 10-15m, przy czym zmiany poziomu mogą następować bardzo szybko. Z dnia na dzień poziom wody może zmienić się nawet o 1m. Głównymi powodami takiego stanu rzeczy jest duża zmienność przepływów Sanu oraz przepompowywanie wody ze zbiornika Myczkowieckiego do Solińskiego i jej oddawanie.

Skomentuj